Czym się różni cellulit od cellulitisu?

Wiele z nas na przemian używa słowa cellulit a cellulitis. Czy aby na pewno te słowa oznaczają dokładnie to samo?  

Właśnie nie... są to dwie odmienne dolegliwości. Do napisania tego krótkiego wpisu zmobilizowała mnie moja stała klienta, którą miałam przyjemność spotkać ostatnio na targach. Często do mnie wpada, co jest bardzo miłe. Rozmawiałyśmy o reaktywacji nowej / starej serii moich kosmetyków i w trakcie rozmowy wielokrotnie użyła słowa "cellulitis". Zapaliła mi się czerwona lampka i miałam w głowie takie: "o ho..." Kobietka myli pojęcia, ale spokojnie parę lat temu też myliłam.


Dlatego powstał ten wpis, aby wam wyjaśnić czym jest cellulitu a czym cellulitis. 

Do sedna. 

Słowo cellulit pochodzi od francuskiego cellulite i jest defektem kosmetycznym, mającym przyczynę w osłabieniu tkanki łącznej, która skutkuje przemieszczeniem się komórek tłuszczowych bliżej skóry właściwej, tworząc nieestetyczne grudki i zgrubienia.

- o tym pisałam o tutaj.

 

Natomiast cellulitis wywodzi się z łaciny i pomimo podobnego brzmienia nie ma nic wspólnego z cellulitem. Jest to dermatologiczna jednostka chorobowa, powodowana przez zapalenie tkanki łącznej powodowane przez infekcję szczepem bakterii, najczęściej Staphylococcus aureus lub Staphylococcus pyogenes, czyli gronkowcem złocistym lub paciorkowcem ropnym. Ma dość bolesny przebieg, jest bardzo wyrazista i stosunkowo łatwa do zdiagnozowania. 

Teoretycznie jest to choroba zakaźna, co oznacza, że w niektórych przypadkach można się nią zarazić od chorej osoby. W praktyce jednak atakuje ona głębsze warstwy skóry, i u osób zdrowych, nie mających przerwanej ciągłości skóry ani widocznych ran, kontakt bezpośredni z osobą chorą nie powinien skutkować infekcją. Tak więc w przypadku predyspozycji do zakażenia – może do niego dojść. 

 

Mam nadzieję, że wyjaśniłam pobieranie czym się różni cellulit od cellulitisu i że już nie będziecie popełniać tego błędu. 

 

 

Sylwia M.

 

 

bibliografia:

1. Dupuy A et al, Risk factors for erysipelas of the leg (cellulitis): case-control study, 1991, s.1591-1594.

2. Załęska-Żyłka I, Cellulit jako problem medyczny, 2008

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl